Väinö Blomstedt, bänkrya / rya modell för Finska Handarbetes Vänner. Ca 315 x 140 cm.
"Lintu". (Fågel).
Modellen är formgiven år 1901 och enligt given uppgift är bänkryan som nu är till salu tillverkad på 1920-talet och har funnits i samma släkt sedan dess. En liknande bänkrya finns också i Designmuseets samling.
Jämför med bänkryan som är illustrerat i boken RYIJY!: The Finnish Ryijy-Rug, utgivare Design museum. Sidan 91.
Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott. Luggen aningen solblekt. Ojämn form.
Modellen är formgiven år 1901 och enligt given uppgift är bänkryan som nu är till salu tillverkad på 1920-talet.
En liknande bänkrya finns också i Designmuseets samling.