Snidad bladsnittsdekor, överkragade kannelerade ben, framsargen med hörnfleuroner. Fast stoppad klädsel. Sitthöjd 42 cm. Bredd 60 cm, höjd 91 cm.
Senare målning och klädsel med enstaka smärre fläckar. Förstärkningar, ett ben lagat. Åldersrelaterat slitage, enstaka ytskador.