Mahogny och mahognyfanerat. Skulpterade detaljer och beslag av förgylld mässing. Skiva av vit marmor. Nedfällbar klaff med bakomliggande lådor, fack samt skinnklädd skrivskiva. En låda ovanför klaffen. Under klaff, dörrpar med bakomliggande lådor och låsbart lönnfack (nyckel finns ej). Bredd 106 cm, djup 46 cm, höjd 147,5 cm. Unika original lås. Nyckel finns till klaff och lådor. Nyckel finns.
Aningen sned skrivskiva. Fanersprickor. Smärre skador. Fanerlagningar.