Urnformade ljushållare på kannelerade skaft. Löstagbara manschetter. Godronnerad dekor samt ekblad ovanför kvadratisk fot med fyra dubbla lagerkransar med bandrosett, palmettbård kring fot och ljushållare. Höjd 20 cm, inkl sockel 21,5 cm. Sockel 11x11 cm.
Åldersrelaterat slitage. Ställvis repor på fotplattorna. Nagg på socklarna.