Urnpar uppburet av de mytologiska figurerna Pan och Bacchus och tamburinspelande gudinna på tripodfot med avslutande klövar. Kring mynningen fascessdekor, midjan med festonger, bandrosett, blomster och instrument. Höjd 56 cm. Totalvikt ca 4360 g. Silver 800.
Åldersrelaterat slitage. Smärre bucklor.