Jardinière uppburen av fyra tassar och dekorerad med festonger, äggstav och meanderbård. Räfflade hänklar med lagerbladskransar och krönande pinjekotte. Slipad glasinsats dekoreras av stjärnmotiv i botten.
Stämplad i nedre kanten kyrilliskt K. Fabergé och med kontrollmästarstämpel av Ivan Lebedkin, Moskva 1898-1908, silver 84. Inga övriga stämplar. Ristat inventarienummer i övre kanten intill ena hänkeln.
Längd 49 cm, bredd 33 cm, höjd 23 cm. Insatsens längd 31 cm.
Silvervikt 2440 g.
Åldersrelaterat slitage. Glaset med ett kantnagg.