12 gafflar, längd 20,5 cm
12 knivar, 27,5 cm
12 matskedar, 21 cm
12 dessertskedar, 14,5 cm
Soppslev, 28,5 cm
Ragusked, 28 cm
Vikt 2340 g exkl knivarna med stålblad, bladen bär tillverkarens stämpel med hovleverantörsmärke.
Originalschatull i ek, invändigt beklätt med sämskskinn.
Knivbladen med slitage, dessertskedarnas skaft ställvis något böjda. Helhetsintrycket är gott.
Schatullets stomme med märkbara skador, locket sprucket.
Handelshuset Nikolai Linden (grundat 1892) sålde guld- och silvervaror i hörnet av Nevskij Prospekt och Ligovskaja i S:t Petersburg.