Alexander Lauréus, Fiskafänge.
Sign.1809. Olja på duk 42,5x52,5 cm.
Åldersrelaterat slitage. Fläckar. Krackelyr.
Torsten Stjernschantz, ”Alexander Laureus - en konsthistorisk studie”, 1914, möjligen identisk med kat nr 68, sid 243. (”Tvenne ljustrande karlar”).