Med stort polykromt sk "Sarv-o-kadj" mönster.
Ställvis omfattande slitage. Lagningar.
J.P. Willborg AB, Stockholm.
Avbildad i Willborg, Peter, Chahãr Mahal va Bakhtiãri: including the Feridãn area : village, workshop & nomadic rugs of Western Persia, J.P. Willborg AB, Stockholm, 2002, färgplansch 108, s. 147.