Mahognyfanérad samt dekorerad med inläggningar av ben. Dekoren föreställande bland annat blommor och putti. Fötterna med mässingsavslut. Snedställd skrivklaff med bakomvarande lådor och fack. Två lådor i fronten. Bredd 115, djup 52, höjd 111 cm. Nyckel finns.
Dekorbortfall. Ställvis slitage. Skador samt fanerskador. Fanerlagningar. Renoverad. Senare beslag. Nyckeln fast i nyckelhålet i skrivklaffen.