Skåp, stockholmsarbete i rokoko, 1700-talets mitt.
Tvådelat skåp fanerat med alm. Nederdel med fyra lådor. Överdel med med pardörrar. Inredning med lådor och hyllplan. Bredd 137, djup 54, höjd 238 cm. Nyckel finns.