Rak slät modell, delvis förgylld, med godronnerad fot samt vågband. Höjd 8,2 cm. Vikt 78 g.
Förgyllningen något avnött.
Slitage/små skrapmärken pga ålder.
Ett par små bucklor på livet.
Lite rester av putsmedlet.
Ett par minimala nagg i kanten.
God kondition.