Konande på godronnerad fot, spår av invändig förgyllning. Livet med svisselerad dekor av akantus och rocailler samt av grillageverk. Diameter 8, höjd 9 cm. Vikt 78 gram.
Åldersrelaterat slitage. Bucklor. Saknar årsindex, men mästaren aktiv 1750-1786.