Skål, delvis förgyllt silver, möjligen Osmanska riket eller Balkanhalvön 1600-tal.
Dekor av två omslingrande fabeldjur/Simurgher. Längd 20 cm, bredd 15 cm. Vikt 192 g.
Slitage/smärre strödda skrapmärken. Förgyllning avnött. Små bucklor i botten. Rester av putsmedel. Kanten med små nagg. Möjligen en liten lagning på baksidan.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.