Jenny von Bary-Doussin, skulptur. Signerad J.Doussin. Brons, längd (inklusive stensockel) 35 cm.
Nakedakt. Mörkpatinerad brons, höjd 11,5 cm (inklusive sockel), längd 35 cm (inklusive sockel).
Obetydlig ytsmuts. Strödda skrapmärken. Något avnött patinering. Nagg i kanterna på sockeln.