Okänd konstnär 1900-tal, efter antik förlaga. Brons, höjd 69 cm.
"Dicophoros". Mörkpatinerad brons. Höjd 69 cm.
Ytsmuts. Skrapmärken. Slitage.
Discophorus, var en bronsskulptur skapad av den klassiska grekiske skulptören Naucydes från Argos, och det finns många senare romerska marmorkopior.