Bengt Heintze, vaser, 6 st samt skål, glas, Kosta, 1980-tal.
Vaser i blåtonat samt mörkt gröntonat glas med iriserande och delvis etsad yta, signerade Heintze och med olika beteckningar, höjd 8 - 22 cm. Skål i lilatonat iriserande glas, signerad Kosta B. Heintze 1980, diameter 9 cm.
Smärre slitage. Små nagg.