Wiking Svensson, olja på duk, signerad Wiking Svensson.
"Strandkung". 146 x 145 cm.
Slitage/färgbortfall i dukens ytterkanter invid ram. Krackelyr.
Lars Wetterling Collection.
Gummesons Konstgalleri, Stockholm, Utställning 1961, kat. nr 265.
Gummesons Konstgalleri, Stockholm, Utställning 1962, kat. nr 267.