Invändigt förgyllt sockerskrin, locket invändigt förgyllt och ytterom delvis förgyllt. Pärlstavsdekor, fyra bladformade fötter. Gravering på locket med bl.a. namnen Bohlin och Bozaa samt datering Anno 1704 14 Martii.
Längd 12,5 cm, höjd 8,5 cm. Vikt ca 588 g.
Åldersrelaterat slitage och smärre bucklor. Graverad nummerserie undertill.