Berndt Lindholm, "Svedjeland i Savolax".
Sign. -72. Olja på duk 57 x 87 cm.
Åldersrelaterat slitage. Ställvis krackelerad.
Kaskisavun kansaa, Finlands konstakademi 1985. Berndt Lindholm, Åbo konstmuseum 7.6.-27.8.1995.