Urnformad, invändigt förgylld kuppa på bladhölstrat, balusterformat skaft, stegvis uppstigande fot, konturerad fotplatta. Höjd 18 cm. Vikt 181 g.
Kontrollmästarstämpel Timofej Tripetskij. Stämplad i kuppan och i foten
Ett smärre märke på inre sidan av kuppans brätte. Helhetsintrycket är mycket gott.