Silver .950.
Servis bestående av kaffekanna och tekanna med lock på gångjärn, sockerskål med lock samt gräddsnäcka, samtliga på volutformade fötter. Kannorna med uppåtsvängda hänklar i trä, sockerskålen och gräddsnäckan invändigt förgyllda.
Kaffekannans höjd 21 cm, längd ca 24 cm, tekannans höjd 24 cm, sockerskålens bredd 13,5 cm, gräddsnäckans höjd 11,5 cm.
Totalvikt ca 2660 g.
Svenska importstämplar.
Tekannan med två bucklor. Monogramgravering.