Invändigt förgylld. Graverad med topografiska motiv över Samara och Minsk guvernementen, numrerade städer, i hörnet resp. stadsvapen. Ortsbefolkning i landskap samt K för Kaspiska havet, kyrilliskt C (S) för Svarta havet. Kyrillisk skrift med beskrivning om provinsernas jordmån, klimat och invånarantal. Ovanpå locket graverat distanserna mellan Minsk och S:t Petersburg och Minsk och Moskva samt Samara-S:t Petersburg och Samara-Moskva.
6,2 x 2,9 x 9,3 cm. Vikt 182 g.
Smärre buckla undertill. Helhetsintrycket är gott.