Förgylld och bronserad. Rak form med uppsvängt, genombrutet krön. Hallstämpel med otydlig datering.
Ljusarmarnas hål kvar, lampetterna saknas. Höjd 105 cm, bredd 42 cm, krönets djup ca 13 cm.
Åldersrelaterat slitage. Nedre spegelglaset senare. Enstaka smärre dekorbortfall. Sprickor, karckelyr. Sliten förgyllning.