Birger Carlstedt, Stilleben.
Sign.-44. Olja på pannå 61x50 cm.
Åldersrelaterat slitage. Slitage.
Fabrikant Beatrice Lesslie (1890-1967); Genom arv till nuvarande ägare.
Beatrice Lesslie var en betydande donator till den så kallade Finlandshjälpen i Sverige under finska vinterkriget.