Brännförgylld invändigt samt brännförgyllt lock. Keden förgylld. Höjd 14 cm. Vikt 439 g.
Buckla. Gammal lagning i hänkeln. Keden lös från locket, kedens förgyllning sliten.
Carl Fredrik Bredenberg (verksam 1788-1821) föddes i Borgå, Finland, och gick i lära i Stockholm hos Petter Eneroth. Gesäll 1787. Bredenberg verkade i S:t Petersburg och hade stora kejserliga beställningar från bl. a. Vinterpalatset och Anitjkovska palatset. Informationen ur L. Bäcksbackas bok "S:t Petersburgs juvelerare, guld- och silversmeder 1714-1870", s. 113, Konstsalongens förlag, Helsingfors 1951.