Uppsatsskålar, ett par, filigranglas, Nuutajärvi Notsjö kring 1860-talet.
Vitt, blått och klart glas. Skålar med balusterformad fot på rund fotplatta. Höjd 12 cm, diameter 20 resp. 20,5 cm.
Glasblåsare Charles Bredgem eller hans verkstad.
Åldersrelaterat ytslitage. Den ena med tillverkningsrelaterade ytskador.
Klubbat pris
630
7 066
672
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Auktionen är avslutad. Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (10 bud)
27 nov 2022 16:16
630 EUR
Detta bud har lagts av budgivare nr: 2
27 nov 2022 7:26
610 EUR
Detta bud har lagts av budgivare nr: 4
27 nov 2022 7:26
600 EUR
26 nov 2022 23:17
590 EUR
Detta bud har lagts av budgivare nr: 3
26 nov 2022 8:42
570 EUR
26 nov 2022 8:41
550 EUR