Krus av glaserat lergods med uppsvängd hänkel. Dekor i blått mot vit bakgrund. Höjd 19,5 cm.
Krackelyr. Sprickor. Lagning. Nagg. Glasyrmistor. Smärre fläckar.
Apotekare, fil dr hc, Gunnar Göthberg. Han var en nestor om kunskapen och den historiska utvecklingen inom läkemedelsområdet och var en av iniativtagarna till grundandet av Farmacihistoriska Sällskapet 1972. Göthberg översatte den första upplagan av Svenska Farmakopén från 1775 från latin till svenska. 1999 blev han filosofie hedersdoktor vid den humanistiska fakulteten i Göteborg och han var även hedersledamot i Apotekarsocieteten och Farmacihistoriska Sällskapet.