Johan Erik Bolinder, miniatyr/dosa, gouache på ben signerad och daterad 1804.
"Anna Maria Ankarcrona" (gift von Engeström)(1776-1860). D. 6,5 cm.
Ej examinerad ur ram.
Tidigare i kapten A. Påhlmans samling, Stockholm.
Sixten Strömbom, "Index över svenska porträtt", 1935/43, band I, sid 23.
Anna Maria var gift med hovintendenten Sven Johan von Engeström (1774-1838).