Oval terrin med lock. Dekorerad med blad och putti. Locket med godronnerad dekor samt krönande lejon. Djupstämplad Rörstrand. Längd 28,5 cm. höjd 19 cm.
Krackelyr. Glasyrmistor. SMärre nagg, främst i glaryren.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.