Invändigt förgylld, på tre kulfötter. På locket infälld medalj: "CAROLUS D.G. REGN. SVEC. PR. HAER. ET DUX SUDERM." Undertill graverade initialer samt lodangivelse 70 3/4. Höjd 19 cm, vikt 924 g.
Obetydligt ytslitage.
Obetydliga strödda skrapmärken pga ålder
God kondition.