Förgyllt och bronserat. Svartmålad fotplatta. Skiva av vit marmor. Bladhölstrade ben. Längd 78, bredd 46, höjd 80 cm.
Slitage och förgyllnings ifyllnader.
Skiva med små obetydliga naggar.
Sylvén, Torsten, Speglar 1650-1850, Stockholm 2000, jämför konsolbord av Jonas Frisk sid 129.