Ilmari Tapiovaara, skänk och vägghylla, Laukaan Puu 1959..
Beställningsarbete. Upptill skåp med akryl skjutdörrar och bakomliggande glashyllor. Längd 191 cm. Djup 32 cm. Höjd 41 cm
Skänken har draglådor och skåp med hyllinredning. Längd 191 cm. Djup 42 cm. Höjd 80 cm.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Repor. Ställvis solblekt. Hyllhållarna för glashyllorna lösa.
Professor Niilo Mäki beställde möbeln av konstnären Ilmari Tapiovaara år 1959 för sitt nya hem i Jyväskylä.