Aino Aalto, matbord, modell 95 A för O.Y. Huonekalu-ja Rakennustyötehdas A.B. 1900-talets mitt.
Utdragbart bord. Tilläggsskivorna kan förvaras under bordsskivan. Längd 110 cm, bredd 75 cm, höjd 72 cm. 2 st, à 26,5 cm iläggsskiva medföljer. Totallängd 163 cm.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Repor. Senare metallringar under benen.