Glasfiber basen är formgiven av Antti Nurmesniemi tyget "Ranta" (Strand) är Vuokko Nurmesniemis design. Diameter 110 cm. Höjd 40 cm.
"Jättekudden" förevisades första gången på utställningen "Bubble on the Beach" år 1967.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Repor. Senare kudde. Senare klädsel.
Ägaren var anställd i Vuokkos affärer på Havsgatan och Skeppsredaregatan i Helsingfors och köpte 'Jättedynan' år 1975.