Carl Gustaf Hiort af Ornäs, soffa, "Studio", Puunveisto Oy - Träsnideri Ab 1900-talets mitt.
Rygg med flätade läderband. Plymåer med blå tygklädsel. Bär tillverkarens stämpel. Längd 180 cm. Sitthöjd ca 40 cm. Total höjd 80 cm.
Åldersrelaterat slitage och märken på stommen. Omfattande slitage på senare klädseln.