Eva Anttila, bildväv, signerad Eva Anttila. 1950-tal.
Spetshatten. 88 x 78 cm.
Åldersrelaterat slitage. Solblekt.
"Eva Anttila 1894-1993 - Fairyland". Konstindustrimuseet 21.1. - 20.2 1994.
Liknande bildväv illustrerad i Konstindustrimuseets publikation nr. 40 sidan 18.