Reino Niskanen, relief, koppar, signerad och daterad -73.
80 x 117 cm.
Åldersrelaterat slitage. Repor. Märken.
Reino Niskanen utexaminerades från guldsmedsskolan år1971 och började som begåvad smed arbeta följande år på Tillander, där han arbetade med medaljdesign fram till 1976. Hans bronssmycken var eftertraktade även utanför landet. Niskanen tillbringade större delen av sitt arbetsliv som företagare, vid Kaivertamo Niskanen 1976-1978 och Kulta-Mitali Oy från 1978. Som kreativ guldsmed formgav han dessutom artiklar för Kultakeskus. Dessa föremål återspeglar hans intresse för naturen. Naturens inflytande syns också i Tommi-kniven som han designat för Kainuun Puukko Oy. Enligt uppgift skapade Niskanen den unika kopparrelieften år 1973 på Tillander och hämtade sin inspiration för den från månlivet.