Carl Gustaf Hiort af Ornäs, hylla,"Välipala" för HMN Huonekalu Mikko Nupponen 1950-tal.
Två fanerade skivor på fyra svart målade, triangelformade benställ. Vita hyllplan med fack. Bär tillverkarens stämpel. Längd 360 cm. Bredd 48 cm. Höjd 225 cm. Hyllan består av modifierbara hyllsystem.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Skador. Transporteras nedmonterad.