Heljä Liukko-Sundström, kandelaber, keramik och trä, signerad HS Arabia Finland. 1960-talets slut.
Längd 54 cm. Höjd 21 cm.
Åldersrelaterat slitage. Tillverkningsrelaterade märken. Färgbortfall.
Bildkonstlektorn Olli Vasas samling. En gåva av hans vän konstnären Heljä Liukko-Sundström.