Heljä Liukko-Sundström, unik, ljuslampett, signerad Heljä Liukko-Sundström.
För två ljus. Iriserande glasyr. Rikt dekorerad. Längd 74 cm. Höjd 62 cm.
Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott.
Bildkonstlektorn Olli Vasas samling. En gåva av hans vän konstnären Heljä Liukko-Sundström.