Dekor i famille rosefärger, med motiv av tranar i naturmiljö. Undersidan med Qianlongs sigillmärke i underglasyrblått. Diameter 18 cm.
Slitage. Skador. Nagg. Lagningar.
Ur samlingen av den danske redaren Poul Carl (-39) och hans hustru Kiss Carl, ägare av godset Møllerup, Djursland, Danmark. Därifrån genom arv inom familjen