Ruth Milles, skulptur, gips. Signerad. Daterad 1911.
"Flitiga Kajsa". Signerad Ruth Milles. Höjd 20 cm.
Ytsmuts. Åldersrelaterat slitage.
I Herman Bergmans priskurant, "Katalog öfver bronser från Herman Bergmans Konstgjuteri A.B. Stockholm", finns modellen upptagen samt avbildad i brons som nr 92.