Fritz Grahn, olja på duk, signerad.
Komposition. 34 x 46,5 cm.
Mindre färgbortfall.
Fritz Henri Grahn var en tysk-svensk målare, tecknare och grafiker. Grahn studerade vid Tekniska skolan i Stockholm, Högre konstindustriella skolan i Stockholm 1936-1939 och som stipendiat i England 1952. Samt under studieresor till Nederländerna 1937, Paris 1948 och Norge 1950. Han tilldelades Östgötajournalisternas runturstipendium 1952 och Östgöta konstförenings stipendium 1966. Grahn medverkade i utställningar med Sveriges allmänna konstförening och Östgöta konstförening. Hans konst består av figurkompositioner med fantasiföremål, stadsbilder och landskap samt målningar i vaxfärger och teaterdekorationer. Grahn är representerad vid Norrköpings konstmuseum, Östergötlands museum, Katrineholms museum och Östergötlands läns landsting.