Tage Hedqvist, olja på pannå, signed och daterad -58.
"Nära havet". 33 x 41 cm.
God kondition.
Tage Hedqvist tog studentexamen 1929 och utbildade sig på Otte Skölds målarskola i Stockholm. Han hade sin första utställning 1932 tillsammans med Lennart Gram och Curt Clemens och fick sitt genombrott under andra världskriget med utställningar i Svensk-franska konstgalleriet. Hedqvist präglades tidigt av det moderna franska måleriet. Hedqvist hade separatutställningar i Stockholm, Oslo, Köpenhamn och Paris. Han var intendent på Thielska Galleriet i Stockholm 1961-1977 och omskrevs då som den som väckte detta då slumrande törnrosaslott. Hedqvist var ledamot av Statens konstråd och ordförande i den svenska sektionen av Nordiska Konstförbundet. Hedqvist finns representerad vid Nationalmuseum i Stockholm.