Laris Strunke, olja på duk, signerad och daterad -58.
"Ess II". 51 x 44,5 cm.
Mindre ytsmuts.
Laris Strunke utbildade sig vid Académie Libre i Stockholm 1952–1954, Kungliga Konsthögskolan i Stockholm 1954–1959 och under ett flertal studieresor till Italien och Frankrike. Han var livet ut verksam som bildkonstnär. Strunke debuterade med en separatutställning på Svensk-franska konstgalleriet i Stockholm 1959. Därefter följde separatutställningar på bland annat Galerie Blanche i Stockholm där han under åren 1965–1988 ställde ut regelbundet. Tillsammans med Olle Bonniér, A. S. Johansson och Sven Holmström ställde han ut på Svensk-franska konstgalleriet 1964. Han medverkade i Nationalmuseums utställning Unga tecknare, Sveriges allmänna konstförenings vårsalong i Stockholm, Spiralens utställning i Oslo 1962. Laris Strunke hade ett antal stora separatutställningar i Sverige och Lettland. Bland de mest uppmärksammade och viktiga är utställningen Interiörer på Konstnärshuset i Stockholm 1982, Arsenalens konsthall i Riga 1989 och 2002, Galleri Haga i Solna 1995 och Röda sten i Göteborg år 2000. Utställningen Klyfta hösten 2017 på Kungliga Konstakademien i Stockholm blev en stor konstnärlig och publik framgång. Våren 2018 ställde Laris Strunke ut i Riga genom VV Foundation med en utökad version av Klyfta, en stor och uppmärksammad utställning som också kom att bli en av hans sista som aktiv konstnär.