Tore Nyberg, olja på duk, signerad.
Utan titel. 50 x 65 cm.
Tore Nyberg studerade vid Tekniska skolan 1926–1930 och vid Konsthögskolan i Stockholm 1930–1931 samt vid Blombergs målarskola. Separat ställde han ut på De Ungas salong i Stockholm 1944 och på Lilla galleriet 1948. Han medverkade i åtskilliga samlingsutställningar med Sveriges allmänna konstförening sedan 1938 och han medverkade i Nationalmuseums utställning Unga tecknare 1938–1942 och i ett flertal av Liljevalchs höstsalonger. Hans konst består huvudsakligen av stilleben, figurer och landskap i en färgskala som visar släktskap med Göteborgsmåleriet. I mitten av 1950-talet övergick han till en mer nonfigurativ stil som präglades av geometriska former. Nyberg är representerad vid Värmlands museum i Karlstad.