Besående av: 12 cylinderformade glas med graverad dekor av draperingar och stjärnor. Höjd cirka 6,5 cm; 11 spetsglas på profilerad fot. Höjd cirka 11 cm; 3 glas på profilerad fot. Höjder 9,5-11 cm; En brännvinsflaska med kasad dekor av ax. Propp med sentida silvermontering. Höjd 19,5 cm.
Åldersrelaterat slitage. Nagg förekommer.