Haley Mellin, bläck, blandteknik på duk, signerad och daterad 2014 a tergo.
"Noise 7". 71 x 56 cm.
Haley Mellin föddes i San Francisco, Kalifornien och doktorerade vid New York University Steinhart 2012. Hennes verk har visats i både separat- och grupputställningar bl.a., "King Dogs Never Grow Old" kurerad av Brooke Wise på Diane Rosenstein i Los Angeles, Kalifornien (2020); "Haley Mellin" på Shoulder i Los Angeles, Kalifornien (2018); "Zine Tornado" på MoMA Ps1 i Queens, New York ( 2016); "Haley Mellin" på Bischoff Projects i Frankfurt, Tyskland (2016); "The Now Forever" kurerad av Michael St. John med Tyler Moore, Javier Magri och Carol McCranie vid Basilica i Hudson, New York (2015), "The Still House Group" på Zabludowicz Collection i London, England (2015); och "The Still House Group" i Museo Pino Pascali i Polignano a Mare, Italien (2014).