Ferdinand von Wright, Vinterlandskap.
Olja på duk 60,5x56,5 cm.
Åldersrelaterat slitage. Krackelyr.
Fru Alma Cabell (f.von Wright) - genom arv till nuvarande ägare.
"Konstnärsbröderna von Wright", Konstmuseet i Ateneum, 5.3.-2.5.1982, nr 262.
"Bröderna von Wright", Konstmuseet i Ateneum, 27.10.2017-25.2.2018.
Aune Lindström, "Konstnärsbröderna von Wright", Otava, Helsingfors 1932, nr 275.